SADZIMY LAS DLA NIEPODLEGŁEJ-20.10.2018 R.


Na terenie Nadleśnictwa Lipusz, na terenach, przez które przeszła ubiegłoroczna wichura, powstanie las w kształcie orła. Wszystko z okazji zbliżającego się stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 
W sobotę 20 października na terenie Nadleśnictwa Lipusz, w Leśnictwie Kłodno zorganizowano ogólnospołeczną akcję sadzenia lasów na zniszczonych przez nawałnicę z 2017 r. terenach leśnych. Na akcję sadzenia lasu pod hasłem Sadzimy Las dla Niepodległej przybyło blisko 1500 chętnych. Nasza szkoła także wzięła udział w tej akcji.

Wydarzenie to Patronatem Narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Organizatorzy akcji chcieli nie tylko włączyć społeczeństwo do pracy przy sadzeniu lasów na zniszczonych przez nawałnicę terenach, ale dodatkowo, w sposób niezwykle oryginalny, upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
– W dniu tym, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeprowadzono akcję odnowienia lasu zniszczonego w wyniku huraganu tak, aby powstał widoczny z lotu ptaka wizerunek orła – godła naszego Państwa. Wizerunek ten ma szerokość ok. 310 m – informują leśnicy.
Gdańscy leśnicy razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali, że takie połączenie procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczęcia procesu odbudowy naszej państwowości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń.
Leśny orzeł „wyląduje” w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą, odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się trwałym wspomnieniem tamtego czasu.
Dendroglif powstał w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę „orła” wypełniła brzoza w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce „orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik.
Początek akcji sadzenia „orła” rozpoczął się o godzina 13:00. Wcześniej o godzinie 10:00 w miejscu tym odbyły się uroczyste obchody Dni Lasu. Więcej zdjęć tutaj. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.