WIZYTA PRACOWNIKA POWIATOWEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ – 4.04.2024 R.

Dnia 4 kwietnia 2024r. w ramach programu profilaktycznego i promocji zdrowia, z uczniami naszej szkoły spotkała się Pani Iwona Hinc, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach. Tematem wiodącym w klasach II – VI była promocja zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Pracownik sanepidu poruszył wiele ważnych tematów, m. in. dot. chorób wynikających z zaburzeń odżywiania, nieprzestrzegania higieny, wszawicy. Pani Iwona przedstawiła uczniom szkodliwość działania na młodego człowieka środków psychoaktywnych (papierosy, alkohol, narkotyki, napoje energetyzujące). Podczas zajęć omówiono bardzo ważną umiejętność, jaką jest asertywność, która ma tak ważne znaczenie w różnego rodzaju sytuacjach społecznych, relacjach rówieśniczych. W ramach działań profilaktycznych w klasie VII celem zajęć było sprawdzenie wiedzy uczniów na temat papierosów, alkoholu i narkotyków, a także uświadomienie młodzieży, jakie są negatywne skutki zażywania tych środków. Dla lepszego zrozumienia zagadnienia uczniowie mieli również możliwość założenia narkogogli i alkogogli, czyli specjalnych okularów, które symulują wiele skutków używania alkoholu czy narkotyków. Mogli przekonać się, jak widzi osoba nietrzeźwa oraz będąca pod wpływem narkotyków. Problemem było przejście kilku kroków, przywitanie się z kolegą. Poprzez łączenie nauki z zabawą uczniowie wyobrażali sobie, jak niebezpieczne jest sięganie po środki uzależniające.