Dla rodziców

PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ORAZ INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

 

Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 14 lutego 2017 r. (poz. 356)

PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI

 podstawa_programowa

wczesnoszkolna1

Rzeczy potrzebne przedszkolakowi na cały rok szkolny

grupa 2,5-5 – latków

 

 • wygodne kapcie zapinane na rzepy lub na gumkę 

 • komplet ubranek na przebranie (spodenki, bluzka, majteczki, rajstopki, skarpetki itp.)

 • szczoteczka do zębów i pasta

 • ręczniczek do wycierania rąk

 • A4 blok techniczny biały i z kolorowymi kartkami

 • A3 blok techniczny biały i z kolorowymi kartkami

 • wyposażony piórnik – w miarę możliwości ( kredki ołówkowe trójkątne lub grube Bambino , temperówka, ołówek, gumka, nożyczki)

 • flamastry

 • klej w sztyfcie gruby 3 sztuki

 • farby plakatowe

 • plastelina

 • fartuszek do prac plastycznych i kulinarnych

WSZYSTKIE RZECZY PROSIMY PODPISAĆ

Izabela Konieczna

images

WYNIKI REKRUTACJI DO PRZEDSZKOLA

18788647_805162226315100_555038559_n

18788260_805162216315101_235520257_nfff

 ZAJĘCIA OTWARTE W PRZEDSZKOLU

Bardzo ważnym aspektem w prawidłowym funkcjonowaniu przedszkola jest właściwa współpraca pomiędzy rodzicami, a placówką. Jedną z tych form są zajęcia otwarte, które kryją w sobie wiele wartości:
– umożliwiają Rodzicom poznanie sposobów pracy nauczycieli z dziećmi, relacji pomiędzy nauczycielami, a dziećmi oraz dokonanie obserwacji zachowania dziecka na tle grupy;
– pozwalają również na śledzenie postępów własnego dziecka w zakresie osiąganych kompetencji fizycznych, umysłowych, społecznych itp;
– są bardzo dobrym materiałem do dyskusji z rodzicem na temat sfer działalności dziecka, nad którymi należy popracować;
– dają nauczycielowi możliwość ukazania toku metodycznego opracowywania trudnych dla dzieci i rodziców zagadnień metodycznych;
– zajęcia interaktywne, w których czynny udział biorą rodzice integrują zespół.

 ZAPRASZAMY!!!

zajeciaotwarte

W związku ze zmianami w prawie oświatowym proszę zainteresowanych rodziców o zapoznanie się z materiałami ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Obowiązek szkolny dla dzieci 7–letnich i prawo do edukacji szkolnej dla 6-latków
Zgodnie z ustawą, od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7 roku życia. Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole. Jeśli dziecko 6–letnie nie uczęszczało do przedszkola, rodzice również będą mogli zapisać je do pierwszej klasy. W takim przypadku niezbędna jednak będzie opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Ponowne zapisanie dziecka do klasy I lub II
Rodzice, których dzieci poszły do szkoły jako sześciolatki i natrafiły na problemy adaptacyjne i trudności w szkole, wnosili o wprowadzenie rozwiązań, które złagodziłyby proces wcześniejszego objęcia ich dzieci obowiązkiem szkolnym. Dlatego wprowadzono w ustawie przepisy przejściowe odnoszące się do roku szkolnego 2015/2016 oraz 2016/2017.
– Dzieci urodzone w 2009 r., które są już w szkole w roku szkolnym 2015/2016, będą mogły na wniosek rodziców – kontynuować naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017. Rodzic musi złożyć stosowny wniosek do dyrektora szkoły do 31 marca 2016 r. Dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promowaniu do klasy drugiej; jeżeli rodzice zdecydują, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w klasie pierwszej w szkole, do której uczęszcza, wobec tego dziecka nie będzie przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
Dzieci urodzone w I połowie 2008 r., które w roku szkolnym 2015/2016 chodzą do klasy II szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony do 31 marca 2016 r., będą mogły – w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie II.
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Dzieciom, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego będzie można odroczyć obowiązek szkolny, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. W tym przypadku dziecko będzie kontynuowało przygotowanie przedszkolne.
Wychowanie przedszkolne
Od 1 września 2016 r. obowiązkiem przedszkolnym będą objęte dzieci 6-letnie. Natomiast wszystkie dzieci 4- i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego, a od 1 września 2017 r., także dzieci 3-letnie.

 

Happy Kids Running Outdoors

 

Rady dla rodziców w pierwszych dniach września
• Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

• Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić. Największe nasilenie płaczu jest zawsze w dniu drugim i trzecim. Pierwszego dnia większość dzieci nie płacze – zwycięża ciekawość przedszkola.

• Nie obiecuj: Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz (to forma przekupywania). Gdy przyjdziesz po dziecko, możesz dać mu mały prezencik. Możesz wtedy powiedzieć: Witaj, myślałam/-em o tobie. Popatrz, mam coś dla ciebie.

• Kontroluj to, co mówisz. Zamiast: Już możemy wracać do domu, powiedz: Teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

• Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co się wydarzyło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.

• Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, może warto, aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata.

 

Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze UŚMIECHEM!

 

91bcc7c353f79bfcea9b6a7de80ce5225df9ddc5

 

Kiedy do logopedy?

• 3-latek nie buduje zdań, częściej pokazuje niż próbuje powiedzieć,
• 4-latek formułuje jedynie zdania proste, równoważniki zdań, wypowiada zaledwie proste słowa, „spraszcza” wypowiedzi, nie wypowiada głosek k, g, l
• 5-latek nie wypowiada r, sz, ż, cz, dż
• w każdym wieku, gdy mamy wątpliwości, czy dziecko słyszy,
•podczas zabawy otwiera buzię i wysuwa język,
• nawykowo oddycha buzią,
• znacznie odstaje w rozwoju mowy od rówieśników, izoluje się, niechętnie bawi się z dziećmi, jest odrzucane przez grupę z powodu gorzej rozwijającej się mowy,
• podczas mówienia wsuwa język między przednie zęby lub wargi,
• gdy chcemy się upewnić, że rozwój komunikacji językowej przebiega w sposób prawidłowy.

Bez aktywnego udziału rodziców w pracy nad pokonaniem wady wymowy dziecka,

wysiłki logopedy mogą okazać się bezowocne.

MTAyNHg3Njg,11529456_11529452