POMORSKI FESTIWAL NAUKI

IMG_146920 maja 2016 r. odwiedziliśmy Politechnikę Gdańską. Na wycieczkę zorganizowaną przez nauczycieli matematyki pojechało w nagrodę 34 uczniów z Zespołu Szkół w Mściszewicach i 12 uczniów z naszej szkoły, którzy osiągnęli dobre i bardzo dobre wyniki w nauce. Pomorski Festiwal Nauki oferował ponad 260 imprez popularnonaukowych – warsztatów, pokazów, konkursów. Wycieczka mogła się odbyć dzięki wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Bardzo dziękujemy.
Na początek uczniowie zobaczyli Wahadło Foucaulta – wahadło mające możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Nazwa wahadła upamiętnia jego wynalazcę, Jeana Bernarda Léona Foucaulta. Uczniowie mieli okazję, pod czujnym okiem naukowców i studentów zobaczyć i wykonać wiele ciekawych, interesujących, intrygujących a nawet wybuchowych doświadczeń. Poznawali tajniki przedmiotów ścisłych w formie zabawy.
Poznali takie zagadnienia jak: drukarka 3D typu DELTA, jak działa drukarka 3D? badanie atmosfery z wykorzystaniem balonu, doświadczenie Faradaya, drabina Jakubowa, grill słoneczny, inteligentna doniczka, magnetyczna masa plastyczna, magiczne wahadło, mechaniczny generator ciepła, mini tunel aerodynamiczny, ruroorgany, spektroskop optyczny i badanie widm…, struna optyczna, termowizja, wanna „detoksykująca”, właściwości tworzyw sztucznych, IROnmost – wystawa mostów stalowych, bezprzewodowy przesył energii na odległość, cewka Tesli, głośnik plazmowy, pojazdy elektryczne, pokaz pojazdów ekologicznych, kosmetyki i leki naturalne, robot balansujący, i wiele, wiele innych.

– szczegóły na stronie http://festiwal.pg.gda.pl/pfn/events/

Wycieczka zakończyła się na Dziedzińcu Heweliusza, aby ponownie zobaczyć wahadło, jak zmienił się układ wahadła, a tym samym udowodnić, że Ziemia obraca się wokół Słońca.

Zainteresowanie naszej młodzieży było ogromne, co można obejrzeć na zdjęciach w zakładce GALERIA.