Święto Konstytucji 3 maja w Szkole Podstawowej w Węsiorach obchodziliśmy 29 kwietnia 2015 r.

3 maja – cóż to za data ? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Żyjąc w zawrotnym tempie, często negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja czyli rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.Uczniowie pod kierunkiem pani J. Chmurzyńskiej-Wolskiej przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą to wielkie wydarzenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.